PRACA Z PATRONEM SZKOŁY

20161209 133528 (copy)

PRACA Z PATRONEM SZKOŁY

W niedzielę 11 grudnia odbył się we Wrześni II Bieg im. Powstańców Wielkopolskich. Organizatorami biegu byli: Starostwo Powiatowe we Wrześni, Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich we Wrześni, Stowarzyszenie Promyk. W tym roku trasa biegu wiodła ulicami miasta. Start był przy ulicy Warszawskiej, natomiast meta przy ulicy Koszarowej. Wśród mężczyzn pierwszy dystans dziesięciu kilometrów pokonał zeszłoroczny zwycięsca Tomasz Szymkowiak, wśród kobiet triumfowała Magdalena Lewandowska. W tm roku biegł także ks. katecheta Wojciech Muchyński. Po dorosłych rywalizowały dzieci i młodzież w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne.

Biegowi towarzyszyła wystawa zorganizowana przez Koło TPPW nr 24 we Wrześni pod kierunkiem prezesa Beaty Sieradzkiej i Kibiców Lecha z prezesem Jarosławem Czyżem. Na wystawie można było m.in. zapoznać się z treścią Pamiętnika powstańca Michała Szczepaniaka. Karty Pamiętnika sforografowano i powiększono, a w antyramach obok pisowni orginalnej można było znaleźć tranliterację tekstu (w niektórych bowiem miejscach orginał jest trudny do odczytania). Zwiedzjący poznawali także historię powstania wielkopolskiego w powiecie wrzesińskim ciekawie przedstawioną przez miejscowego regionalistę pana Michała Pawełczyka. Pan Michał opowiadał m.in. o tym jak wrześnianie oszukiwali Niemców podając fałszywe nazwiska tylko po to, aby nowe jednostki dla obrony granic wschodnich Grenzschutz Ost, składały się z Polaków. Szkolna izba tradycji wzbogaciła się o przekazane przez Koło nr 24 wspomnienia powstańca Kazimierza Zielińskiego: Pamiętnik i przygody z własnego życia z I-szej połowy XX wieku/wspomnienia te obrazują życie Wielkopolan mego pokolenia/. Obok wątku walki narodowowyzwoleńczej pojawia się tutaj wątek miłości Polaka do Niemki.

We wtorek 20 grudnia młodzież szkolna zgromadzona w auli mogła obejrzeć inscenizację: Wymarsz powstańców. Scenariusz przygotowała pani Beata Sieradzka, na scenie pojawili się uczniowie klasy I TL, II TL, II kw. Podczas uroczystości wręczono także nagrody za udział w tegoroczenej edycji konkursu wiedzy o powstaniu wielkopolskim. Zwyciężyła Izabella Kalińska z klasy I kw, drugie miejsce zajęła Justyna Silska z klasy II fr, trzecie miejsce Joanna Perkiewicz z klasy II TL.

27 grudnia młodzież ZSZ nr 2 wraz z harcerzami ZHP Wrzos Września przedstawią także inscenizację w kościele farnym we Wrześni. Przed inscenizacją zostanie odprawiona msza święta, natomiast po inscenizacji zgromadzeni przemaszerują na cmentarz parafialny przy ul. Gnieźnieńskiej, gdzie znajduje się mogiła powstańcza. Towarzyszyć nam będą jak corocznie kibice Lecha Poznań. Uroczystości poprowadzi Beata Sieradzka prezes Koła nr 24 we Wrześni, członek Zarzągu Głównego i Oddziału Wielkopolskiego TPPW oraz Sebastian Mazurkiewicz dyrektor Muzeum Regionalnego im. Dzieci Wrzesińskich.

Takie formy przedstawienia problematyki powstańczej gromadzą dzieci i dorosłych. Są doskonała formą utrzymania pamięci o tych, którzy walczyli o wolną i niezależną Polskę.