Turniej Cukierniczy im. Wojciecha Kandulskiego

Pf 1524729522 (copy)

Podwójny tytuł mistrzowski w cukiernictwie tzw. dublet dla Roksany Bartłomiejczak

Jeszcze nie przebrzmiały echa XXIII Ogólnopolskiego Turnieju na Najlepszego Ucznia w Zawodzie Cukiernik, gdzie Roksana Bartłomiejczak stanęła na najwyższym podium, gdy wraz z Karoliną Musielak przystąpiły do kolejnego prestiżowego turnieju dla młodych cukierników – XXI Ogólnopolskiego Turnieju Cukierniczego im. Wojciecha Kandulskiego.

W/w Turniej odbył się w dniach 24-25.04.2018 w Poznaniu.

Uczennice z ZSZ Nr 2 we Wrześni szkolące się w Cukierni – Kuczora przygotowywały się do turnieju przez kilka miesięcy pod czujnym okiem doświadczonego zespołu: szefa Przemysława Kuczory, mistrza szkolącego Marcina Paryska i technologa żywności Doroty Kaczmarek.

Zadania turniejowe i punktacja są ściśle ustalone. W czasie 7 godzin Roksana i Karolina miały za zadanie wykonać jeden okrągły tort o średnicy 28 cm na dowolny, wybrany przez siebie temat, mały torcik do degustacji o średnicy 14 cm z tych samych co tort produktów i o takim samym smaku,  2 rodzaje po 10 szt. ciastek bankietowych), 3 figurki marcepanowych o masie ok. 100 g każda z nich, dekoracyjny napis okolicznościowy z ciemnej czekolady na białym torcie o średnicy ok. 24 cm oraz udzielenie odpowiedzi na pytania dotyczące technologii cukierniczej, surowców oraz produkcji półproduktów i wyrobów cukierniczych. Całość wykonanej pracy musiała nawiązywać do tematu, który uczeń zobowiązany jest podać pisemnie przed rozpoczęciem pracy Komisji Oceniającej wraz z określeniem smaku tortu i ciastek bankietowych. W tym roku pojawiły się tematy prac związane z wiosną, światem sportu, natury, bajek.

Jury pod przewodnictwem znanego cukiernika poznańskiego pana Mariana Webera miało nie lada wyzwanie. Każdy juror musiał ocenić m.in. organizację pracy i czystość na stanowisku, ogólną prezentację całej pracy, wygląd i smak tortu i ciasteczek bankietowych, wykonanie figurek marcepanowych, czytelność i stopień trudności napisu z czekolady oraz to co sprawia uczniom najwięcej trudności – wiedza technologiczna. Łącznie można było zdobyć 250 pkt.

Podczas ogłoszenia wyników Roksana, Karolina i opiekunowie  nie kryli ogromnej radości, kiedy na podium stanęły dwie uczennice z Wrześni. Karolina Musielak zajęła III miejsce, natomiast Roksana Bartłomiejczak zdublowała swój sukces wrocławski stając na najwyższym podium. Historia niecodzienna, kiedy uczeń zdobywa dwa tytuły w jednym roku.

Zgodnie z regulaminem turnieju nasze laureatki Roksana i Karolina są zwolnione z części praktycznej egzaminu zawodowego. Otrzymały mnóstwo nagród, ale tę najważniejszą jest satysfakcja z efektów włożonej pracy i pozyskania nowych umiejętności, jakie zdobyły podczas przygotowań.

DK