97. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO WE WRZEŚNI

Powst2

27 grudnia społeczność wrzesińska uczciła 97. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Organizatorami całodniowych uroczystości byli: Starostwo Powiatowe we Wrześni, Burmistrz Miasta i Gminy Września, Muzeum im. Dzieci Wrzesińskich, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich, Klub Kibiców Poznańskiego Lecha FC Września, Cech Rzemiosł Różnych we Wrześni.

Obchody 97. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego rozpoczęły się w godzinach rannych od organizowanego po raz pierwszy Biegu im. Powstańców Wielkopolskich oraz towarzyszącego mu Biegu Małego Powstańca w kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne. Zwycięscami zostali: szkoła podstawowa klasy 1 - 2, dziewczynki: Julia Olejniczak – SSP Kaczanowo, Marta Olejniczak – SSP Kaczanowo, Zosia Myszkiewicz – SP 2, szkoła podstawowa klasy 1 - 2, chłopcy: Adrian Konieczny SP 6, Wojciech Rozmiarek, Filip Urbański, szkoła podstawowa klasy 3 - 4, dziewczynki: Dominika Sobieraj SP 2, Gabriela Kajewska SP 2, Kamila Becelewska SP 3 Słupca, szkoła podstawowa klasy 3 - 4, chłopcy: Norbert Wojciechowski – SP 2, Mateusz Meler – SP 2,  Alex Trojanowicz SP 2, szkoła podstawowa klasy 5 - 6 dziewczynki: Martyna Guzowska – SP 1 w GM nr 1, Świercz Martyna, Szygenda Julia SP 3, szkoła podstawowa klasy 5 - 6, chłopcy: Łukasz Chojacki ZS Nekla, Hubert Kajdan SP Kaczanowo, Dawid Cieśla; szkoła gimnazjum, dziewczynki: Paulina Guzowska, Agata Manuszak GM nr 1, szkoła gimnazjum, chłopcy: Szymon Sobieraj GM nr 1, Damian Lewandowski GM Strzałkowo, Piotr Jałocha; szkoła ponadgimnazjalna, dziewczynki: Maria Nowak ZSZ nr 2, szkoła ponadgimnazjalna, chłopcy: Krzysztof Pawłowski – Victoria Września, Wiktor Machiński ZSP, Grzegorz Lipiecki ZSZ nr 2. Łącznie wystartowało 79 biegaczy. Triumfatorami Biegu im. Powstańców Wielkopolskich byli: w kategorii mężczyzn Tomasz Szymkowiak, Roman Kłosowski, Marcin Wróblewski, w kategorii kobiet Patrycja Talar, Magdalena Lewandowska, Karolina Wojtyś. Łącznie w dużym biegu wystartowało 197 zawodników. Start i meta znajdowały się na terenie ZSZ nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich. Imprezie towarzyszyła okolicznościowa wystawa przygotowana przez TPPW koło we Wrześni i Klub Kibiców Lecha FC Września.

W godzinach wieczornych odprawiona została msza święta we wrzesińskiej farze, a po jej  zakończeniu zgromadzeni mogli wysłuchać koncetu pieśni patriotycznych, który został przygotowany przez pana Przemysława Piechockego i prowadzone przez Niego chóry: Chór Kolegiacki pod opieką Św. Cecylii w Środzie Wielkopolskiej oraz Chór Parafii Św. Królowej Jadwigi we Wrześni. Jako ostanią odśpiewano wspólnie Marsyliankę Wielkopolską. Uroczystości prowadziła Beata Sieradzka, prezes TPPW koło we Wrześni. Przed mszą świętą kibice Lecha wystrzelili 97 rac.

Następnie przemaszerowno pod kościół, gdzie odbyło się poświęcienie odnowionego krzyża, który został umieszczony na kościele farnym w 1923 roku jako wyraz hołdu za odzyskaną wolność. Z kolei zgromadzeni udali się pod pomnik Powstańców Wielkopolskich, który znajduje się na cmentarzu parafialnym przy ulicy Gnieźnieńskiej. Pochód był oświetlany pochodniami niesionymi przez harcerzy Hufca ZHP Września Wrzos im. Dzieci Wrzesińskich. Na mogile powstańców złożono kwiaty. Wartę pełnili członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej 68. Pułku Piechoty we Wrześni. Uroczystość na cmentarzu prowadził dyrektor Muzeum Regionalnego we Wrześni, Sebastian Mazurkiewicz.