Projekt „Młodzież wrzesińska w miejscach pamięci”

Projekt „Młodzież wrzesińska w miejscach pamięci”.

8.09.2021 r. grupa uczniów z klasy IV TL uczestniczyła w międzyszkolnej wycieczce do Fortu VII w Poznaniu. Zwiedzanie tego szczególnego miejsca związane było z realizacją projektu Młodzież wrzesińska w miejscach pamięci.

Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII  powstało w miejscu pierwszego obozu koncentracyjnego, który Niemcy utworzyli w okupowanej Polsce. Określany był jako „obóz krwawej zemsty” ze względu na niewyobrażalne okrucieństwo, którego dopuszczano się wobec więźniów. Celem funkcjonowania obozu stała się eksterminacja polskich elit.

Maturzyści mogli wejść do cel, w których przebywali więźniowie, zobaczyć Ścianę Śmierci, Schody Śmierci i komory, w których gazem uśmiercano tysiące osób. Dzięki opowieściom przewodnika  uczniowie poznali historie niezwykłych kaźni, cierpienia i poczuli grozę tamtych dni.

Muzeum Martyrologii Wielkopolan Fort VII to miejsce, które trzeba odwiedzić , by oddać hołd Wielkopolanom pomordowanym przez niemieckiego okupanta.

Aneta Włodarczyk